Kraniosakrální osteopatie (terapie)

Kraniosakrální osteopatie je velice jemná myofasciální terapie s hlubokým účinkem, odvozená od Kraniosakrální terapie. S tou sdílí i principiální základy.
 
Principem metody je vyšetření pohyblivosti kraniosakrálního systému, do kterého zahrnujeme lebku (kránium), intrakraniální a spinální membránový systém, mozkomíšní tekutinu a celý páteřní kanál, včetně kosti křížové (sakrum), a následné ošetření a odstranění/zmírnění nalezených bloků (restrikcí). Vyšetření stavu systému spočívá v detekci rozsahu a pravidelnosti přirozených pohybů jednotlivých částí systému - tzv. "kraniosakrálního rytmu". 
 
Pravidelný pohyb, označovaný jako kraniosakrální rytmus, vzniká následkem pravidelného rozpínání a smršťování mozkových komor v souvislosti s produkcí a resorpcí mozkomíšního moku. Prostřednictvím dura mater (tvrdá plena mozková) a dalších vazivových struktur těla se tento pohyb přenáší do celého těla a je zkušeným terapeutem detekovatelný prakticky na jakékoliv na 
 
Samotná terapie spočívá v aplikaci velmi jemného tlaku na klíčová místa těla a postupném nenásilném uvolňování bloků vazivových struktur v cílové oblasti. Jejich uvolnění umožní obnovení přirozené pohyblivosti tělesných struktur a následně i obnovení/zlepšení jejich funkce. 
 

S čím nám může Kraniosakrální osteopatie pomoci:

-     bolesti zad a šíje
-     bolesti a problémy spojené s funkcí páteře
-     vertebrogenní i migrenózní bolesti hlavy
-     oční potíže
-     bolesti kloubů při degenerativních změnách
-     všeobecně potíže související s činností centrálního nervového systému
 
Terapie napomáhá při léčbě a ke zmírnění depresí, traumat i posttraumatických symptomů, k rozpouštění emocionálních bloků a silného stresu. metodu lze použít i pro děti a těhotné, ošetření je vhodnou přípravou na porod a poporodní integraci, užívá se jako součást léčby pro hyperaktivní děti a děti s poruchami učení
Je zmiňován také pozitivní posun v léčbě autismu a chronického únavového syndromu.