Lymfodrenáž, lymfa, lymfatický systém

 

Co je to lymfa a lymfatický systém?

 

Z tekutiny, procezené z krevních kapilár do mezibuněčných prostor se stává tkáňový mok. Do tohoto tkáňového moku se rozpouštějí vysokomolekulární (velké) odpadní látky a produkty metabolismu okolních buněk. Tyto látky svou velikostí brání zpětnému průniku tkáňového moku do krevního řečiště stěnou kapilár. Organismus si tedy vytvořil další cévní systém, který dokáže tuto tekutinu pojmout a odvést zpět do krevního řečiště k dalšímu zpracování, či transportu – tzv. lymfatický systém.

Lymfou (mízou) se stává tkáňový mok poté, co se dostane do lymfatického systému.

Lymfatický systém je cévní systém paralelní ke krevnímu řečišti, jehož prostřednictvím jsou z tkání zpět do krevního řečiště odváděny nadbytečné tekutiny, buněčné metabolity, zplodiny látkové výměny a volné buňky. Je tvořen lymfou, lymfatickými cévami a lymfatickými uzlinami.


Lymfatické cévy a lymfatické uzliny tvoří síť. Lymfatické uzliny, vmezeřené mezi jednotlivé úrovně lymfatických cév a vytvářející jakési „křižovatky“ lymfatických cest, navíc hrají důležitou roli v obranyschopnosti organismu - imunitě.

Správná funkce lymfatického systému velmi úzce souvisí se správnou výživou tkání, regeneračními vlastnostmi a obranyschopností organismu.

Lymfatický systém nemá svou vlastní "pumpu", jakou je srdce u krevního cévního systému. Pohyb lymfy je zajišťován svalovou prací a odporem kůže a je velmi pomalý. Většina lymfatických cév ovlivnitelných lymfodrenáží je uložena v prostoru mezi svaly a kůží. Tyto cévy jsou velmi jemné a křehké. Proto musí být i techniky zaměřené na ošetření lymfatických cest velmi jemné.

U masáže zaměřené na podporu funkce lymfaických cest - Lymfodrenáže - se práce terapeuta omezuje na oblast kůže a podkoží a masážní pohyby jsou velmi pomalé, aby lymfě umožnily přesun. Způsob provedení masáže a jeho směr musí respektovat průběh lymfatických cest i jejich kvalitativní vlastnosti.

Podpůrné techniky, jako jsou kompresivní bandáže, či lymfotaping, napomáhají překlenout období mezi jednotlivými ošetřeními školeným terapeutem a prodlužují účinnost provedené lymfodrenáže. V indikovaných případech se také (na doporučení lékaře) používají jako přípravná procedura před aplikací manuální lymfodrenáže.